Ať už chcete ze svého psího parťáka vychovat pejska pro běžný život, nebo máte ambice uspět v nějakém psím sportu, jistě se poohlížíte po cvičáku nebo psí škole. S jak starým pejskem jít na cvičák jsme radili v minulém článku, stejně tak i se základní výbavou, kterou si s sebou vzít. Dnes se pojďme podívat na to, jak si dobře vybrat psí školu.

Vybírejte spíše trenéra než cvičák

Jistě budete souhlasit s tím, že trenér by vám měl být sympatický, měl by vám vyhovovat nejen po pracovní stránce, ale také po té lidské, přece jen s ním budete komunikovat o různých věcech a řešit různé záležitosti. Proto je také trenér tím, na koho byste se při výběru psí školy měli zaměřit. Můžete se podívat na webové stránky cvičáku, obhlédnout sociální sítě a zkusit zjistit, jakým způsobem daný trenér komunikuje. Samozřejmostí je také přečtení referencí na webu, jsou-li dohledatelné. Podívejte se, jaké má trenér zkušenosti a praxi, jakých úspěchů dosáhnul se svými pejsky, případně kam dokázal dovést své svěřence v kurzech.

Důležitou vlastností trenéra je také empatie. Jistě, přístup ke zvířatům je neméně podstatný, ale je potřeba, aby byl trenér milý a empatický i k vám. Empatie lektorovi umožní vcítit se do vaší situace, dokáže vám navrhnout řešení na míru, nebude vás pasovat do situací, ve kterých je vám nepříjemně apod. U některých cviků totiž existují obecné postupy, ale může se stát, že zrovna pro vás a vašeho chlupáče nebudou vhodné. Dobrý trenér toto pozná a poradí jiný postup.

pes_na_cvicaku

Další věcí, o kterou byste se jako potenciální klienti psí školy měli zajímat, je to, zda se trenéři vzdělávají v oblasti nejnovějších trendů výcviku psů a zda se psy cvičí podle moderních etických metod.  Averzivní pomůcky, jako je například ostnatý obojek, jsou jednoznačně něco, co by mělo zůstat v dobách minulých. Dnes už jsme schopni pejsky cvičit bez trestů a pozitivně, a právě proto byste si měli najít trenéra, který averzivní pomůcky a tresty obecně nepodporuje a dokáže vám nabídnout jiné řešení vašeho problému.

Využijte ukázkovou lekci

Některé cvičáky a psí školy nabízejí první hodinu zdarma. Můžete se tak přijít nezávazně podívat, zjistit, zda by vám a vašemu pejskovi styl výcviku seděl a teprve poté se definitivně rozhodnout, do kterých rukou se svěříte.

Pokud ale zjistíte, že si s trenérem nesednete, ať už z jakéhokoliv důvodu, nelámejte to přes koleno. Dlouhodobá spolupráce by neměla smysl, pokud byste se do návštěvy lekcí museli nutit. Pro úspěšnou práci se psem je dobrá nálada na kurzech důležitá. Vyplatí se zkrátka hledat tak dlouho, dokud nebude spokojenost na všech stranách.