Péče o pohybový aparát se dostává poslední roky do zájmu majitelů psů a stává se rutinou a nutností u sportujících psů. Bohužel někteří majitelé stále řeší potíže s pohybovým aparátem ne za pět minut dvanáct, ale spíš půl hodiny po dvanácté.
Jako ve všech oblastech zdraví i tady platí, že nejdůležitější je PREVENCE.
Já doporučuji opečovávat pohybový aparát každého psa. U sportovců je jasné proč. Lidští vrcholoví sportovci mají za sebou tým fyzioterapeutů, masérů, trenérů a výživových poradců, kteří se starají nejen o jejich tělo, ale také o stravu, spánek a tréninkové plány. Pokud se psem sportujete, je dobré se zamýšlet nejen nad výběrem psího sportu, ale také nad celým managementem chovu komplexně.
Co si pod tím komplexním managementem představit?
1) Stres (pozitivní i negativní)
Aby pes mohl podávat skvělé výkony, musí byt jednoduše řečeno „v pohodě“. Při stresu se mění některé tělesné funkce. Mění se hodnoty cukru v krvi, zvyšuje se tepová frekvence (i v klidu), krev se koncentruje ve středu těla (v břiše a hrudníku) a pak je jí málo v periferiích, v končetinách, ve velkých svalech (ty pak nejsou dostatečně zásobovány kyslíkem a nejsou z nich odváděny zplodiny pryč). Při stresu se vyplavuje hormon kortizol, jeho vyšší hodnoty v krvi zhoršují výkony u sportovců.
2) Spánek a odpočinek
Víte, že pes potřebuje k pořádnému odpočinku spát dvojnásobně déle než člověk? V průměru je to asi 16 hodin denně. Nezapomínejte na to, když máte aktivní dny. Pokud máte pejska, který neumí odpočívat, naučte ho to.
3) Výživa
Strava by měla být kvalitní, vyvážená a přiměřená zátěži a věku psa. Tělo je pak schopno adekvátně doplňovat do svalů živiny a látky, které potřebuje.
4) Doplňky stravy
Omega 3 mastné kyseliny (rybí, lososový olej) jsou velmi vhodné doplňky při sportu. Omega 3 snižují hodnoty prozánětlivých hormonů a látek, které se během intenzivního tréninku vyplavují do krve. Pomáhají tak snižovat riziko poranění tkání a zkracují čas nutný k regeneraci.
5) Kloubní výživa
Chondroprotektiva jsou látky, které podporují buňky chrupavek a kostí. Napomáhají regeneraci kostí a kloubů. Složky kloubní výživy chrání klouby, nebo obsahují látky, které spouští ochranné mechanismy v kloubech. Mají protizánětlivý a analgetický účinek. Je vhodné si ujasnit, za jakým účelem je chci podávat a co od nich očekávám, podle toho pak vybrat konkrétní výrobek.
6) Příprava před a po výkonu
Slyšeli jste slova „WARM UP“ a „COOL DOWN“? Jde o bezprostřední přípravu na sportovní výkon a následné postupné zklidnění po skončení aktivity. Warm up je důležitý pro zahřátí, prokrvení a přípravu pohybového aparátu jako prevence poranění a chronických potíží. Cool down pomáhá zajistit efektivnější regeneraci svalů a postupné vychladnutí tkání tak, aby nedošlo k jejich zkracování.
7) Regenerace
Všechny ostatní body, které by se daly přiřadit pod pojem „regenerace“, jsou zmíněny výše i níže. Zde bych ale vypíchla oblékání psů, a to hlavně v chladném a sychravém počasí. Sledujte ho, když budete mít svého parťáka „nakoukaného“, poznáte i sebemenší náznaky zimy. Naježená srst, cvakání zubů nebo svalový třes vám určitě napoví. Řiďte se dále stářím, váhou, velikostí a typem srsti. Nejlépe izolovaní jsou psi s patrovou srstí a nejhůře krátkosrstí. Zvýšenou pozornost věnujte prosím zdravotnímu stavu pejska, pokud má pohybové potíže (artrózu, problémy s páteří) nebo nějaké chronické onemocnění. Je jedno, jestli je 5 °C nebo – 5°C, řiďte se potřebami psa. Často slýchám „není trapné oblékat bullteriéra v 15°C“, NE, NENÍ :-)! Určitě je fajn pořídit psovi i obleček, který zároveň pomáhá s regenerací, takových je u nás na trhu několik druhů.
8) Fyzioterapie
Tento docela nový obor se dostává stále více do povědomí majitelů. Jsou různé techniky a možnosti, které se dají využít. Od manuálních terapií, přes cvičení a ležení na terapeutických podložkách. Nejúčinnější je fyzioterapie preventivní v době, kdy ještě pejsek nemá žádné potíže. Samozřejmě se dá využít i terapeuticky, po úrazech a operacích.
Psi „nesportovci“ mají denní program trošku jiný. Skládá se převážně z venčení, procházek (různé délky a náročnosti) a pobytu doma. Všechny tyto výše uvedené body managementu jsou pro jeho tělo stejně důležité jako pro psího sportovce. Stres, nedostatek spánku a nevhodná strava ubližuje všem psům stejně. Psi, kteří nesportují, si nevytvářejí na trénincích pohybové stereotypy a svalové dysbalance, ale úplně s přehledem to zvládají i doma v běžném životě.
Co trápí psy v domácím prostředí?
· sbíhají stále ty stejné schody a točí se vždy na jednu stranu
· pohybují se po nevhodných, klouzavých površích (plovoucí podlaha)
· skáčou z gauče, z postele
· aportují (majitelé se je tímto snaží unavit)
· trpí nedostatkem pohybu v přirozeném prostředí
Jak předcházet pohybovým potížím u psa?
Fyzioterapie je nejúčinnější jako prevence. Vybrat si můžete z různých aktivních a pasivních terapií. Aktivní jsou takové, kdy pes aktivně cvičí například Dogfitness. Jako příklad pasivní terapie uvádím Dornovu metodu.
Tělo dokáže odolávat zraněním, pokud je trénované, odpočaté a zdravé, proto je velmi důležité dívat se na celý management chovu komplexně. Jestli se chcete dozvědět, jak se psem zdravě cvičit, mrkněte na můj e-mailový online kurz Rekondiční cvičení pro psy online.
Nejnovější komentáře