Zvažujete návštěvu cvičáku či psí školy? Máte nového pejska a potřebujete začít s tréninkem? Podívejte se s námi na to, kdy je nejlepší chvíle s pejskem do výcviku nastoupit a jaká plemena jsou vlastně na cvičák vhodná. Chcete-li poradit přímo s výběrem vhodného trenéra, podívejte se do jednoho z našich článků.
Kdysi dávno, ještě v dobách Svazarmu, chodili na cvičáky především ovčáci, rotvajleři, dobrmani a sem tam nějaký ten pudlík. Výcvik probíhal formou drilu, páníčci stáli se svými pejsky v jedné řadě a trenéři jim říkali, co mají se svými chlupáči udělat, málokdo byl ale tenkrát schopný vysvětlit proč a jak.
Od těchto dob se kynologie značně posunula. Nyní existují cvičáky a psí školy, kde se trénuje pomocí moderního etického tréninku. Vychovávají se pejsci do života, tak, aby zvládli běžné denní situace, aby uměli sami doma odpočívat, netahali na vodítku, nesnědli všechno, co venku najdou a aby byli správnými parťáky svým rodinám. Cvičáky dnes navštěvují štěňata i odrostlejší pejsci, papíráci i voříšci, pejsci adoptovaní i nalezení.
Kdy je nejlepší jít na cvičák?
Jak už asi tušíte, ta správná doba je kdykoliv. Pokud máte doma štěňátko, obecně platné pravidlo je, že by zvíře mělo mít ukončenou vakcinaci, nicméně důležitá je domluva s trenérem. Určitě se dá s trenérem dohodnout, že do kurzu nastoupíte i před ukončením očkovacího schématu. Ideální je, když cvičák nabízí školku pro štěňátka. Váš mazlík by tak byl ve skupině stejně starých pejsků.
Se starším pejskem můžete do kurzů naskočit kdykoliv, nebo se můžete zaměřit na nějaký psí sport, záleží jen na vás, co přesně potřebujete. Pokud váš pejsek již má základní trénink, agility či dogdancing by pro něj mohlo být to pravé, kde by se zabavil a naučil triky nad rámec běžného výcviku. Chcete-li ale začít s úplnými základy, nebo řešíte-li nějaký konkrétní problém, klidně si s trenérem nejprve dohodněte individuální konzultaci, popište mu své požadavky a pokuste se najít řešení. Tím mohou být skupinové lekce poslušnosti, pokračování v individuálním výcviku, případně kombinace obojího.
Jaká plemena patří na cvičák?
Jednoduše řečeno – všechna. Jak jsme již psali, v dnešní době se nemusíte bát do psí školy přihlásit jakékoliv plemeno od čivavy po dogu. Existují ale pejsci, se kterými možná budete mít více práce. Obecně platí, že plemena jako jsou akita inu, shiba-inu a podobně, jsou samostatnější, nezávislejší, nefixují se tolik na páníčky, a tak bude při jejich výcviku možná zapotřebí více trpělivosti a motivace než u pracovních či společenských plemen, jako jsou třeba borderky či kavalíři. Zkušený trenér by vám ale měl být schopen poradit s jakýmkoliv plemenem.
Na co si dát pozor?
Již jsme si řekli, kdy a s jakým pejskem zajít na cvičák. Na co si ale při hledání vhodné psí školy dát pozor? Vždy si přečtěte recenze, zeptejte se ve svém okolí na zkušenosti s daným místem, nechoďte na daný cvičák jen proto, že je zkrátka blízko vašeho bydliště. Přestože se pejskařina od dob Svazarmu značně posunula, stále ještě existují místa, kde vás přísně vypadající trenéři srovnají do řady a budou jen chrlit jeden povel za druhým, aniž by vysvětlili souvislosti, postupy, lepší a pozitivní metody… Vyhněte se takovým místům a raději vezměte svého čtyřnohého parťáka za kvalitním, empatickým a zkušeným trenérem, který se pravidelně vzdělává a má povědomí o tom, jaké jsou nejnovější trendy ve výchově a výcviku pejsků.
Nejnovější komentáře