Chystáte se se svým pejskem poprvé na cvičák? Ať už máte doma několikaměsíční štěně, nebo budete trénovat se starším parťákem, měli byste s sebou mít základní vybavení, které vám práci s pejskem usnadní a pomůže vám dosáhnout kýžených výsledků. Podle toho, co je na cvičáku vaším cílem, můžete časem různou výbavu dokupovat, nicméně do základů určitě patří následující…

Pamlsky

Naprostá nutnost, chceme-li k výcviku našeho chlupáče přistupovat pozitivně. Pamlsky jsou to nejjednodušší, přes co se dají jednotlivé povely trénovat a odměňovat. Vyzkoušejte, co vašeho pejska láká nejvíce, a schovávejte tyto top odměny na skutečně náročné cviky či do prostředí s rušivkami. Pejskova motivace zaručena! Pro lepší práci s pamlsky doporučujeme přibalit také pamlskovník. Nebudete tak muset lovit odměny z kapes, ale budete je mít pěkně na jednom místě hned při ruce.

Pevné vodítko a obojek

Mít pejska pod kontrolou, když je kolem tolik nových vjemů, pachů a především čtyřnohých kámošů, je potřeba. Než se na cvičáku naučíte příslušné povely, pevné vodítko vám k těmto účelům dobře poslouží. Obojek je potřeba nejen k vodítku a k zachycení pejska, ale dá se s ním dobře trénovat i manipulace se psem, což potom ocení třeba váš veterinář.

Postroj

Pokud váš pejsek miluje kontakt s cizími psy a zatím u něj ještě neproběhl žádný výcvik, je pravděpodobné, že se na cvičáku bude snažit s nimi spřátelit. Neustálá přítomnost cizích chlupáčů ho tak bude provokovat a může se stát, že bude v touze po očuchání čtyřnohého souseda na vodítku tahat. Pro tyto případy doporučujeme postroj, díky kterému bude celá situace pro psa komfortnější.

 

pes_s_hrackou

Stopovačka

Máte-li v plánu trénovat přivolání, je stopovačka vaším nejlepším přítelem nejen na cvičáku. Vyplatí se ji zakoupit i kvůli procházkám v lese a v přírodě, kde máme možnost pejska pustit z krátkého vodítka a nechat jej, aby se proběhnul. Může se totiž stát, že narazíte na zvěř, jiného psa nebo zkrátka na něco lákavého a budete potřebovat svého parťáka rychle dostat k sobě a mít jistotu, že vám za objektem svého zájmu nevystřelí.

Hračky

Stejně jako je každý člověk jiný, platí to tak i u psů. Je váš chlupáč spokojený, když za odměnu dostane kousek masíčka? Výborně. Nicméně nemusí to tak být u všech psů. Někteří jedinci mohou preferovat jinou formu odměny – hru s páníčkem. Mějte s sebou tedy pro jistotu uzel či jinou hračku, o kterou se s pejskem můžete přetahovat. Po několika lekcích zjistíte, čemu dává váš chlupáč přednost.

Jak vybrat toho správného trenéra? A jací pejsci vlastně mohou na cvičák? Podívejte se na naše starší články a zjistíte to!